KULAK ESTETİĞİ

KULAKLARINIZI SAKLAMAYA SON VEREN KULAK ESTETİĞİ.

Otoplasti (yunanca otous -kulak + plassein şekillendirmek) – dış kulak deformasyonların ortadan kaldırmasını ve kulak şeklinin düzeltmesini amaçlayan bir operasyondur. İlk kulak operasyonu Antik Hindistan’da milattan önce beşinci yüzyılda plastik cerrahi teknikleri geliştiren Sushruta tarafından yapılmıştır. O dönemden çok daha sonra dokuzuncu yüzyılda Johann Friedrich Dieffenbach kepçe kulak deformasyonlarında ilk cerrahi yaklaşımı belirledi. Şu an 200’den fazla otoplasti (kepçe kulak operasyonu) tekniği mevcut.

Kulaklar, yüz güzelliği ve simetri hayatı bir parçasıdır.  Kepçe kulak problemi özellikle çocuklarda ve yetişkinlerde ciddi bir estetik problem oluşturur. Kepçe kulak çevredeki insanların alay konusu olabiliyor ve bu da başta çocuklarda olmak üzere bu problemi yaşayan kişilerde zihinsel ve psikolojik rahatsızlıklara kadar ulaşabiliyor. Çocuk için okul dönemde başarısızlık, sosyal ortamdan kopuş ve devamında özgüvensiz birey olmaya kadar gidebiliyor.

Tüm estetik girişimlerde kulak ameliyatların yeri çok önemlidir ve en sık yapılan ameliyatlardan biridir. Kepçe kulak ve dış kulak asimetri şikayetleri her yaşta görülebilir ve tedavi edilebilir. Zamanında yapılmış olan kulak düzeltilmesi sizi gereksiz komplekslerden ve stresten kurtarabilir. Kulak estetik operasyonu genetik olarak kodlandırılmış kulak şekline kavuştuktan sonra yani siz 8 yaşında iken en erken yapılabilir. Çocuklar bu tür bir operasyonu kolaylıkla atlatabiliyor ve iyileşmeleri bu dönemde çok daha hızlı oluyor. Bu tür operasyonların; çocuğun henüz dış görünümüne kritik tutulum göstermediği yaşlarda yapılması önerilir. Bu gelecekteki olası komplekslerden onu kurtaracaktır.

Estetik kulak ameliyatı için gereksinim; kulakta olan deformasyonlardan kurtulma isteği olarak kabul edilir. Otoplasti ile istenilen kulak şekline kavuşulabilir. Yapılacak operasyonun yöntemi mevcut olan deformitelere bağlı olarak değişir. Tek ve ya çift taraflı  konjenital kepçe kulak deformitesi görülür. Bu durumda lokal veya genel anestezi altında kulak arka kıvrımından yapılan bir kesi ile kulak kıkırdaklarına ulaşılıp şekillendirme işlemi gerçekleştirilmektedir. Yapılacak olan kesi, kulak arka doğal kıvrımında planlandığı için başkalarının fark etmesi güçtür. Seçili vakalarda bu operasyon kesi olmadan özel bir dikiş tekniği ile de yapılabilmektedir. Operasyon ortalama bir ila bir buçuk saat sürmektedir. Bu operasyon için tasarlanmış özel bir sargı ile hasta aynı gün evine döner ve günlük hayatına da rahatlıkla dönebilir. Beş gün sonra özel sabitleme bandajı çıkarılır ve onun yerine uygun olan saç bantı veya sporcu bantı vs giyilir. Bu koruma giysisi özellikle gece bir ay boyunca kullanılır.

Size önerimiz kulaklarınızdaki mevcut olan memnuniyetsizliğinizi saçlarınızın ve/veya şapkalarınızın altında saklamanız değil;  bu mevcut deformasyondan kurtulmanızdır. Kavuşacağınız yeni  kulak şekli sizi şaşırtacak ve kulaklar ile ilgili yaşadığınız sorunları unutturacaktır.

×

 

Merhaba!

WhatsApp'ta sohbet etmek için tıklayın

×