GENİTAL ESTETİĞİ

Güzelliği ve özgüveni tamamlayan GENİTAL ESTETİĞİ hakkında

Genital estetik artık tabu olmaktan çıkıyor. Kadınlarda; genital kozmetik cerrahiye büyüyen bir eğilim söz konusu. Genital estetik başvurusuyla gelen hastalara baktığımızda temelde; hijyen, moda, estetik ve cinsel anlamda hoşnutsuzluk yatıyor. Günümüz modası vücut hatlarını ön plana çıkaran kot pantolon, iç çamaşırı, mayo vb giyimlerdeki trendlerden ibaret, ayrıca tüysüz görünüm için artan bir moda da söz konusu. Kadının karşı cinse cazip görünebilmesi her anlamda kadın için önemli ise; bu yine genital estetikte artışa neden oluyor. Vücuda uygulanan estetik operasyonlar kişiye özelken; artık genital estetik partnerler için oldukça önemli. Tüm bu sebeplerle kadın genital kozmetik cerrahisi, giderek daha popüler prosedür haline geliyor.
Genital estetik operasyonlarda ilk sırada labioplasti yer alıyor. Hastalarımın şikayetlerine bakarsak genital bölgede büyük dudakların dışında herhangi bir sarkmanın olması kadınlar için rahatsız edici. Genital bölge girişinde yer alan küçük ve hemen onun dışındaki büyük dudakların normalden büyük olması, asimetrik olması ve/veya sarkık olması kadını her anlamda rahatsız eder. Normalden büyük olan dudaklar sadece estetik görünüm açısından değil cinsel ilişki sırasında ağrıya sebep olur ki; bu kadın için ızdıraptır. Küçük ve büyük dudakların büyük ve/veya sarkık olması kadına spor yaparken de rahatsızlık verir. Başka bir sebepte o bölgenin hijyenidir. Dolaysıyla uygulama hem estetik hem fonksiyonel kabul edilebilir. Prosedür; küçük dudakların bir alanını çıkarıp, bölgenin normal bir boyutlara ulaşmasını hedefleyen farklı teknikler ile yapılmaktadır. Nispeten basit; lokal anestezi altında gerçekleştirilebilir bir işlemdir. Kesilerin, labia kenar boyunca ağrılı yara kontraktürünü önlemek amacıyla, doğru bir bölgeye yerleşmesi bu tür operasyonlarda büyük bir önem taşır. Dolaysıyla; cerrahın teknik konusunda bilgili ve deneyimli olması önemlidir. Klitoris normalden büyük ve kabarık ise klitoris şekillendirilme yine labioplasti ile birlikte planlanabilir. Klitorisin etrafındaki fazla deri kıvrımının kaldırılması, klitorisi ortaya çıkarmak ve daha duyarlı hale getirmek için yapılır. Klitoris şekillendirme ile bozulmuş olan estetik görünüm ortadan kaldırılırken; klitorisin cinsel doyum sırasındaki işlevsel rolü yeniden kazandırılır.
Özellikle doğum sonrası tercih edilen vajina daraltmada sık talep gören diğer bir prosedürdür. Epizyotomi denilen doğum dikişlerinin kötü iyileşmesi sorunu da vajina daraltma ile birlikte planlanır. Gevşemiş vajinal doku ve vajinal görünümü bozan epizyotomi cinsel anlamda sadece kadın için değil partner içinde tatminsizlik yaratır. Doğum sebebiyle sarkıp genişleyen dokuların tamamen çıkarılması, iç dudaklardaki sarkma ve fazla dokuların alınması, doğum dikişlerinin düzeltilmesi için bozuk dokunun çıkarılması ile vajinal onarım yapılır. Prosedür; introitus (vajinal açılış) de sütür yerleştirecek kadar basit olabilir veya arka vajen duvarından kasları sıkma ile birlikte aşırı vajinal doku eksize edilebilir. Tüm bu işlemler aynı zamanda vajinaya genç bir görünüm sağlar. Vajina daraltma ile vajinada ki genişlemeye bağlı cinsel yaşamda ki sıkıntılardan dolayı kadınların ruhsal problemlere kadar uzanan sorunları çözülebilmektedir.
Kadınların dış genital bölümde görünümünden rahatsız olduğu diğer bir bölge mons pubis denilen ayakta dururken dışarıdan görülebilen üçgen şekilli alandır. Çoğunlukla moda olan dar kıyafetler giyildiğinde dışarı doğru çıkıntılı kabarık veya çökük pubis görünümü kadınları rahatsız eder. Çeşitli sebeplerle yağ oranı artarak çıkıntı yapmıştır ve bu liposuction ile kolaylıkla çözüme kavuşturulur. Bu prosedür tek başına veya karın, uyluk bölgelerine yapılan şekillendirme prosedürleri ile kombine edilebilir. Buna karşılık bu alanlara daha genç bir görünüm vermek için dış dudaklara ve mons bölgesine yağ enjeksiyonları yapılır.

Genital estetik; fonksiyonel, cinsel ve estetik açıdan kadınlar tarafından yazımızın başında da bahsettiğimiz gibi toplumsal tabularımızı yıkarak popülaritesi giderek artan bir cerrahi prosedür haline geldi. Bundaki en büyük etkenler; operasyonların çoğunun lokal anestezi altında yapılması, hastanede yatmayı gerektirmemesi, iyileşmenin hızlı olması ve belki de en önemlisi genital kozmetik cerrahi sayesinde tartışmasız her kadının hem toplumsal hem de cinsel anlamda özgüveninin artması ile her ortamda kendisini rahat hissetmesidir.

Sağlıkla ve güzellikle kalın…

×

 

Merhaba!

WhatsApp'ta sohbet etmek için tıklayın

×