DOĞUM SONRASI ESTETİĞİ

GÜZEL ANNELERİN SIRRI

Ekran Resmi 2015-11-25 15.02.27

Dinledikleri müzikten gittikleri mekânlara hatta giydikleri kıyafetlere kadar yeni nesil anneler eski nesil annelerden çok farklı. Yeni nesil anneler eski nesil annelere göre vücudunu korumak ve genç kalmak istiyor. Anne olmak sayısız sevinç getiriyor. Ancak anne için doğum sonrası inatçı yağ birikimleri, çıkıntılı bir karın ve sarkmış olan göğüsler yaşanan sevincin yanında ise kâbus olabiliyor.

Estetik ve plastik cerrahi açısından bakıldığında meme ve karın bölgesindeki değişimler ile gereksiz yağların depolanması yeni nesil annelerin sorunları arasında. Doğuma kadar geçirilen dokuz aylık süreç, doğum sonrasındaki emzirme süreci ile anneler eski vücutlarına özlem duymaya başlıyor. Her zaman öncelikle önerimiz sağlıklı diyetler ve beraberinde yapılan egzersizlerdir. Fakat yine de bu kadar stresli bir değişimden geçmiş vücudumuz için bunlar yeterli olmayabiliyor. Bu noktada anne estetiği dediğimiz diz ameliyatlar programlanabilir. Anne estetiğinde tek seansla gebelik sonrası yaşanan vücut sorunlarını estetik ve plastik cerrah çözüme kavuşturur.
Tipik olarak gebelik ve emzirme sonrası meme deformasyonları meydana gelir. Gebelik ve emzirme döneminde hormon değişimleri hassas olan meme dokusu etkilenir. Gebelikten önceki diri ve dolgun göğüsler; emzirme dönemi sonrasında sarkma ve volüm kaybı yaşar. Meme gençleştirmede kullanılan teknikler farklıdır. Memede sadece sarkma meydana geldiyse meme dikleştirme prosedürü yeterli olabilir. Sarkma ve dolgunlukta azalma yani hacim kaybı varsa büyütme operasyonu tek başına çözüm olabilirken; eğer sarkma derecesi fazla ise büyütme ve dikleştirme prosedürü önerilebilir.
Gebelik sürecinde karın bölgesinin büyüyüp, genişlemesine kilo alımı da eklendiğinde doğum sonrası karın deformasyonlarının yaşanması şaşırtıcı bir durum değildir. Karın görünümünde elastikiyet gitmiş ve çatlaklar ile aynada görünümünüz diyet ve egzersiz ile verilecek çabalar ile giderilecek gibi değilse karın estetiği iyi bir çözümdür. Estetik ve plastik cerrah karın germe operasyonunda gebelik sonrası yaşanan karın çatlakları, bozulmuş hatlar ve fazla deriyi önemseyerek tüm sorunları ortadan kaldırmak için çalışır. Karın germe ile gevşek cildin görünümü, cilt altındaki kasların deformasyonları ortadan kaldırılır ve karın bölgesinin kalıcı sıkılığı sağlanır. Liposuction ile de fazla yağ dokusu temizlenebilir. Liposuction ile sadece karın bölgesinde değil bacaklar ve popoda oluşan yağ birikimleri de giderilerek bu bölgelerde de şekillendirme yapılabilir. Sezeryan ameliyatı geçirmiş annelerde zaten o bölgede bir yara izi mevcuttur. Aynı kesiden girilerek veya bu kesi hattını revize ederek karın estetiği gerçekleştirilir. Amaç hassas heykel hattı sağlayarak sanki doğum yaşanmamış etkisi yaratmaktır.
Ve tabi ki genital bölgeye yönelik gençleştirme operasyonlarını da unutmamak lazım. Normal doğum yapmış kadında doğuma bağlı olarak genital bölgenin ileri derecede gevşemesi ve bollaşması sorunu vardır. Doğum esnasında oluşan yırtılma veya doğumu kolaylaştırmak için yapılan kesinin (epizyotomi) düzgün olmamasıda genital bölgenin estetiğini bozan hatta cinsel ilişki sırasında tatmini engelleyen problemdir. Genital gençleştirme ile de bu problemleri ortadan kaldırmak mümkün.
Gebelik ve sonrası dönemde yüz bölgesinde de değişimler görülebilir. Bu durumda yapılması gereken vücut şekillendirme operasyonuyla birlikte zayıflamış ve yorgun görünen yüz bölgesinde yapılabilecek bir takım girişimler atlanmamalıdır.
Anne estetiği için memenin gerçek boyutu ve konumu hakkında fikir edinebilmek için emzirmenin bitmiş olması biz estetik cerrahlar için önemlidir. Anne estetiği öncesinde vücudun son halini görebilmek için doğumdan sonra üç ila altı ay gibi bir sürenin geçmiş olmasını da öneririz. Gerçekleştirilecek anne estetiği ile alınacak sonuçların mükemmel olmasını hedefleriz ancak hiçbir estetik – plastik cerrah sonuçların ek gebelikler ile korunacağı garantisini elbette ki veremez. Bu nedenle iki ve/veya daha fazla çocuk sahibi olmayı planlayan kadın için anne estetiği planlaması ayrıca değerlendirilmelidir.
Sağlıkla ve Güzellikle Kalın…

×

 

Merhaba!

WhatsApp'ta sohbet etmek için tıklayın

×