BURUN ESTETİĞİ (GENEL BAKIŞ)

before and after plastic surgery of the noseBURUN ESTETİĞİ (RİNOPLASTİ)
Burun sadece nefes alma organımız değil aynı zamanda bizim görümümüzün bir parçasıdır. Her insanın burnunda gözle görülür ve /veya görünmez bir kavis – kemer olması çok normaldir ve sıkça karşılaştığımız bir durumdur. Burun estetik olarak önemli bir organımızdır, toplumda kartvizitimizdir. Eğri burun, kavisli ve / veya gaga burun, çok büyük ya da çok küçük burun hastalarımızın şikâyetleri arasındadır. Hatta görünümdeki en ufak kusur bile kişide çeşitli komplekslere yol açabiliyor, onun yaşam kalitesi ve başarısını etkileyebiliyor. Bu deformitelerin nefes alma (septum deviasyonu) ve horlama gibi problemlere yol açtığı gibi durumlara daha değinmedik bile. Kabul edelim ki bunlar, kişinin yaşam kalitesini olumsuz etkilediği için çok keyifli şeyler değil.
Burun fonksiyon sorunları ve estetik görünüm sorunlarının tamamını rinoplasti dediğimiz burun estetiği ile çözüme kavuşturmak mümkündür.
Rinoplasti (burun estetiği) nasıl bir operasyondur?
Rinoplasti (burun estetiği) operasyonu genel anestezi altında yapılır. Sorun sadece burun ucu ve / veya burun kanatların genişliğinde ise; operasyonu lokal anestezi altında yapabiliyoruz. Operasyon süresi ortalama bir buçuk ila üç saat arasında gerçekleşir. Ameliyattan sonra üst kısımlarına atel konulur. Gerekli vakalarda burun içi özel hazırlanmış silikon tamponlar yerleştirilir.
Rinoplasti (burun estetiği) ameliyatına karar verdiniz. Burun estetiği öncesinde nelere dikkat etmeniz gerek?
Burun estetiğine karar verirseniz bir kaç basit kurallara uymak zorunda kalacaksınız. Ameliyattan bir hafta öncesinde aspirin türevi kan sulandırıcıları bırakmanız gerekmektedir. Düzenli olarak kullandığınız farklı herhangi bir ilaç varsa bunu doktorunuzla paylaşmanız önem arz etmektedir. Bir de ameliyat tarihinde burnun tamamen sağlıklı olması gerek; yani burun akıntısı, üst solunum yolu enfeksiyonları mevcut ise bu durum iyileşme döneminde konforunuzu bozabilir.
Burun estetiği ameliyatı sonrasında dikkat edilmesi gerekenler?
Rinoplasti ameliyatından bir kaç saat sonra veya ertesi gün evinize dönebilirsiniz. Burun ateli ve / veya tamponların konulduğu durumlarda bunlar en az 5 gün sonra alınır. Yerine koruyucu ufak bantlar yapıştırılır ve onlarda 5 gün bir hafta kadar sabitleme sağlar. İlk bir haftalık süreç sonrasında günlük hayatınıza rahatlıkla dönebilirsiniz. Fakat rinoplasti (burun estetiği) ameliyatı sonrasında bir kaç ay dikkat etmeniz gereken durumlar var. Güneşlenmek veya solaryum gibi ışın prosedürlerinden; sauna hamam gibi termal prosedürlerden, ağır fiziksel aktivitelerden korunmanız gerekecek. Düzenli olarak numaralı bir gözlük kullanıyorsanız; bir süre kontakt lensleri tercih etmeniz gerekmektedir. Çünkü; gözlük kullanımı burun üzerine baskıya bağlı deformasyona yol açabilir.
Görüldüğü gibi çok zor bir kurallar değil. Nihayetinde bu kısıtlamaların sonunda arzulanan ideal şekilli ve iyi nefes alabileceğiniz bir burun var.
Eğer siz de; burnunuzun şeklinden rahatsızsanız, şekil problemiyle beraber bir de nefes alma fonksiyonunu yitirmiş yaşam kalitenizi olumsuz etkileyen buruna da sahipseniz estetik cerrahinin size sunduğu fırsatları değerlendirebilirsiniz.
Sağlıkla Kalın…

×

 

Merhaba!

WhatsApp'ta sohbet etmek için tıklayın

×